Coude spektrograf dnes


Optika dnešního jednořádového spektrografu je plně původní, avšak místo fotografických desek se užívá elektronických detektorů, chlazených kapalným dusíkem. Spotřeba je cca 1.1 litru denně.

Dewarova nádoba, kterou využíváme, má vstupní okno ve dně. Je tedy umístěna nad světelným svazkem ve Schmidtově komoře: je mezi korekční deskou a sférickým zrcadlem. Světlo do ní vstupuje odražené od malého rovinného zrcátka. Toto zrcátko, z důvodu optické symetrie Schmidtovy komory, musí být v optické ose, tedy ve světelném svazku - a nutně tedy částečně zaclání. Tomuto stínění se nelze vyhnout. Na druhou stranu, původní skleněná fotografická deska musela být rovněž v této ose, a tedy fotografická kazeta s deskou také zacláněla, optický rozdíl zde tedy není.

Snahou samozřejmě je, aby ztráty světla byly minimální, tj. udělat zrcátko co nejužší, právě na šířku světelného svazku.

Uložení dewarky ve Schmidtově komoře f=700mm. Zobrazena je i původní pozice kazety na fotografické desky. Konfigurace je volena tak, že stínění (světle šedá oblast) je prakticky stejné dnes jako původně.
parametry CCD čipu a dewarky
detektor ID: PyLoN 2048x512BX
čip: PyLoN 2KB_eXcelon, ID: E2V 42-10 BX
počet pixelů: 2048x512
rozměr pixelu: 13.5 mikrometrů
gain: high
vyčítací frekvence: 50kHz
provozní teplota: -115°C
chlazení: kapalný dusík

Quantum efficiency of the CCD chip. Red line is our 2KB_eXcelon.



Transmission of the input window. We have MgF2 double-side coating window (violet line).



Comparison of etaloning (fringing) of B-excelon and B chip technology. We are equipped with lowered fringing chip (grey-green line).

Několik příkladů ThAr kalibračních spekter

První spektrální řád - červená oblast vlnových délek

Gaia oblast




O I oblast




He I oblast




H alpha oblast




N II oblast




Druhý spektrální řád - modrá oblast vlnových délek

H beta oblast




H gamma oblast




Fe II oblast




Mg II oblast




Oblast vysokých Balmerových čar