Primární lávka


Účel

Lávka byla určena k dosažení primárního ohniska. Jediným používaným záznamovým médiem byly v té době fotografické desky. Ty je nutné do kazety dopravit a po expozici zase vyndat a nahradit další. Není-li tedy kazeta snadno dostupná (například coudé ohnisko), je nutné používat nějakou mechanickou platformu, aby asistent či astronom mohl do příslušného místa dosáhnout.

Kromě výměny fotografických desek bylo také nutné čas od času zkontrolovat zaostření dalekohledu.

Lávka má nosnost dvě osoby nebo 200kg.

Umístění

Lávka je umístěna v dolní hraně štěrbiny. Při koncepčních úvahách vycházeli konstruktéři z úvahy, že lávka bude ponejvíce používána v běžném provozu dalekohledu, jak je o tom zmínka v předchozím odstavci. Dalekohled je během pozorování namířen do štěrbiny, takže umístění pracovní plošiny do štěrbiny je logické.

Maximální dosažitelná výška: 12m nad úrovní podlahy kopule.

Vybavení

Lávka byla vybavena dvěma ovládacími pulty. Jedním mohl asistent ovládat samotnou lávku, druhý byl napojen na elektroniku ovládání dalekohledu.

Dnes se k ovládání dalekohledu i kopule používá notebook napojený na wifi.

K dispozici je i zásuvka na 230V.

Bezpečnostní opatření

Současně byla (a je) primární lávka součástí bezpečnostního okruhu. V běžném provozu je lávka složena tak, že do ní dalekohled nemůže narazit, ať se dalekohled či kopule (lávka se otáčí spolu s kopuli, samozřejmě) nachází v jakékoliv pozici. To je tzv. parkovací poloha. Jakmile však lávka vyjede z této pozice, dalekohled do ní může narazit, a proto se okamžitě sepne bezpečnostní smyčka se sepne (stačí, aby někdo otevřel vstupní dveře do lávky) a zablokují se rychlé, tzv. hrubé pohyby. Dalekohled se může pohybovat pouze tzv. jemnými pohyby (mezi ně například patří hodinový pohyb). To je nezbytné, bez hodinového pohybu dalekohledu není možné nastavit hvězdu na střed zorného pole. Je to však i velmi praktické, dalekohled i během výměny fotografické desky sleduje zvolenou hvězdu, objekt neujede ze zorného pole.

Touto blokací je zajištěno, že dalekohled nemůže plnou rychlostí narazit do lávky. Uvědomme si, že v dobách, kdy se pracovalo s fotografickými deskami, se většina manipulací odehrávala ve tmě.

Primární lávka ve štěrbině dalekohledu. Snímek z roku 1967.

Konstrukce