Seeing


Jedním z efektů, které snižují účinnost pozorování, je seeing. Je to tím nepříjemnější, že se seeing nedá běžnou astronomickou technikou odstranit.

Seeing vzniká neklidem atmosférických hmot ve směru zorného paprsku. Hvězda ovlivněná seeingem se nejeví jako bodový zdroj, ale jako "rozmytý terč", jako "amébovitý" útvar, který pulzuje, takže trochu připomíná medúzu. Proto se velikost seeingu udává v úhlových vteřinách a je to vlastně pološířka gaussovského fitu obrazu hvězdy. Čím je atmosféra neklidnější, tím je obraz hvězdy "rozmytější", tím je větší seeing a astronom ví, že pozorování budou obtížná.

Poznámka:Nepleťme si seeing se známým "mihotáním" hvězd, které je dobře patrné zejména v zimě. Tento efekt nazýváme scintilací.

Nenulový seeing nemůže existovat, jak vyplývá z fyzikální podstaty jeho vzniku, protože nějaké nenulové turbulence vždycky existovat musí, a tedy musí existovat i nenulový seeing. Situace je o to komplikovanější, že seeing je poměrně rychle proměnný v čase. Mění se nejenom z noci na noc, ale často i v průběhu jediné noci.

Efekt dobrého a špatného seeingu. Na levém obrázku je schematicky zobrazen kotouček hvězdy při dobrém (vlevo) a špatném (vpravo) seeingu. Celkové množství světla je stejné, ale hustota je různá - to zobrazují odlišné odstíny žluté barvy. Je vidět, že za dobrého seeingu projde do štěrbiny mnohem větší část světla hvězdy než při špatném seeingu - je tedy odlišná účinnost spektrografu.

Pravý obrázek ukazuje příčný profil téže hvězdy za dobrého (bílá křivka) a špatného seeing (červená křivka).

Ukázka seeingu v Ondřejově. Hvězda na štěrbině coudé spektrografu ondřejovského dalekohledu. Snímek z uživatelského rozhraní pro řízení automatické pointace dalekohledu. Hvězda vypadá jako "flek", je rozmytá vlivem seeingu. Na příčném a podélném řezu je vidět gaussovský profil obrazu hvězdy. Právě pološířka tohoto gaussovského profilu určuje velikost seeingu.

Nejmodernější astronomické dalekohledy ke snížení atmosférických vlivů využívají tak zvanou aktivní či adaptivní optiku:

  • aktivní optika
  • adaptivní optika