Na rozdíl od obvyklého fotografování, astronomická fotografie bojuje s nedostatkem světla. Důležitý je doslova každý foton, a nikdy tomu nebylo (a nebude) jinak. Proto se astronomové a technikové vždy snažili dosáhnout maximální citlivosti svých detektorů.
Skleněné fotografické desky se uchovávaly v chladničce, aby se zpomalil proces vytváření šedého závoje. Samotný následný proces zcitlivování desek byla doslova alchymie. Astronomové a technikové zkoušeli kdeco -
Následující text je ukázkou jedné z ověřených možností - zcitlivování desek ve vodíkové atmosféře.
Podmínky zcitlivování:
Pro emulzi Kodak IIa-0:
5 1/4 hod ve vodíku při 20oC
4 3/4 hod ve vodíku při 27oC
Pro emulzi Kodak 098-04: 6 - 8 hod ve vodíku při 20oC
v závislosti na emulzním čísle.
Po obdržení nové emulzní dodávky je třeba nalézt optimální dobu zcitlivení ve vodíku při dané teplotě tak, že se vzorky emulze zcitliví např. u typu IIa-0 5, 5.5 a 6 hodin, naexponují za stejných podmínek, vyvolají současně a po usušení proměří na mikrofotometru. Většinou optimum zcitlivení odpovídá takové době působení vodíku, při níž intenzita (hustota) závoje emulze neroste nebo se zvyšuje jen nepatrně.
Skončení zcitlivovacího procesu:
Skončení zcitlivovacího procesu:
Pravý a střední spínač na ovládacím panelu se nastaví na "0". Tím dojde k napuštění vzduchu do pracovního prostoru, což se projeví syčením. Pak se vrátí oba spínače do polohy "Z" a je možno po vyšroubování šroubů víko otevřít pomocí speciálního šroubu M12, který se lehce našroubuje do jednoho z otvorů ve víku, opatreného závitem.
POZOR! Kdyby omylem byl spínač vývěvy a spínač vodíku v poloze "0", došlo by k zbytečnému čerpání vodíku z bomby.
Po posledním napuštění H2 musí být všechny spínače v zavřené
poloze a víko termostatu přikryto izolační plstí.
Existovaly i další postupy, jak zvýšit citlivost fotografických emulzí, například "pečení" desek, ale k tomu se nezachovaly písemné materiály (nebo se je dosud nepodařilo dohledat).