Metoda transmisní spektroskopie nám umožňuje studovat složení atmosfér tranzitujicích exoplanet. V této studii ve spolupráci s kolegy z ESO jsme studovali čtyři horké exoplanety s rozsáhlými atmosférami. Detekovali jsme přítomnost sodíku v atmosférách exoplanet WASP-76b a WASP-127b. U planet WASP-166b a KELT-11b jsme nedetekovali přítomnost atmosféry, což může být zpusobeno hustými mraky ve vysokých vrstvách atmosféry.
Článek pojednává o ondřejovském spektrografu (OES), který je nainstalován na Perkově dalekohledu. Naše skupina výzkumu exoplanet OES čile využívá. Echelletové spektrografy jsou stěžejní přístroje pro rozklad světla z hvězd a vesmírných objektů na jednotlivé barvy spektra. Z hvězdných spekter se můžeme dozvědět spoustu informací o hvězdách samotných, například jejich teplotu, rozměry a stáří, ale také o vesmíru samotném, například o meziplanetární hmotě.
Srdcem echelletového spektrografu je echelletová mřížka (z francouzkého échelle – schody), která svým tvarem připomíná schody na kterých se rozkládá světlo na barevné složky. Mřížka ondřejovského spektrografu je vidět na obrázku 1. Ondřejovský spektrograf má vysoké spektrální rozlišení, tj. jednotlivé detaily spektra jsou dobře rozlišené, viz. obr. 2. Díky stabilitě a parametrům spektrografu OES jsme schopni měřit radiální rychlosti v řádech několika desítek metrů za sekundu a jsme schopni zaznamenat pohyb hvězdy vůči nám způsobený například hnědým trpaslíkem nebo extrasolární planetou o velikosti a hmotnosti Jupitera.
V éře vesmírných misí TESS a PLATO se ptáme nejen kolik existuje ve vesmíru exoplanet, ale také jak vypadají a jaké mají atmosféry. Náš článek popisuje test využítí dvoumetrových dalekohledů pro charakterizaci exoplanetárních atmosfér. Nejdříve jsme zpracovali spektroskopická data pořízená 2,2metrovým dalekohledem v Chile, který je vybaven přesným spektrografem FEROS. Jednalo se o data tranzitující exoplanety, nicméně se slabým signálem. Do těchto dat jsme vložili uměle signál větší planety se sodíkovou atmosférou a zkoumali jsme, kdy zaznamenáme takový signál pomocí dvoumetrového dalekohledu. Naše data potvrdila, že pokud je hvězda dostatečně jasná a planeta má parametry zhruba Jupitera, pak jsme schopní zaznamenat její atmosféru, v tomto případě sodík, i dvoumetrovým dalekohledem. Výsledek je dobře vidět na obrázku 1, kde je patrná detekce sodíkového dubletu. Tento výsledek lze i přenést na ondřejovský spektrograf. V závěrečné části článku přínášíme odhad, kolik nových kandidátů pro dvoumetrové dalekohledy přinese vesmírná mise TESS.