Stelární oddělení (oddělení fyziky hvězd) je jedním ze čtyř oddělení Astronomického ústavu Akademie věd České Republiky (ASU AV ČR). Provádí špičkový vědecký výzkum a věnuje se široké paletě moderních výzkumných témat včetně fyziky horkých hvězd a hvězd o nízké hmotnosti, extrasolárních planet a astrofyzice vysokých energií.
Oddělení provozuje největší optický astronomický přístroj v České republice, Perkův dalekohled s primárním zrcadlem o průměru 2m, který je vybaven jednořádovým spektrografem, ešeletovým spektrografem a také nedávno instalovanou fotometrickou kamerou. Dalekohled je převážně využíván pro pozorování hvězd a hvězdných systémů, včetně systémů s exoplanetami. Tyto objekty zkoumají pracovníci oddělení často také v rámci mezinárodní spolupráce. Oddělení má k dispozici další dvojici menších teleskopů: D50 a Robotický dalekohled BART (BART robotic telescope). Oba tyto přístroje jsou určeny především k pozorování optických protějšků (dosvitů) gama záblesků.
Jelikož je Česká republika členskou zemí ESO (European Southern Observatory, Evropská jižní observatoř), mohou pracovníci oddělení požádat o pozorovací čas na zařízeních patřících ESO. V rámci dlouhodobé mezinárodní spolupráce mají přístup rovněž k vybavení Observatoře Gemini (Gemini Observatory). Data pořízená na těchto observatořích jsou pro výzkum stěžejní. Členové oddělení jsou navíc členy řady konsorcií, která se podílí na přípravě a vývoji vědeckého programu i vybavení pro nová pozemní (SCORPIO, VERMILION, PLATOSpec) či kosmická (PLATO) zařízení, která přinesou neocenitelná data pro významné budoucí objevy.
Stelární oddělení je rozděleno na tři vědecké pracovní skupiny – Fyzika horkých hvězd, Výzkum extrasolárních planet a Astrofyzika vysokých energií. Čtvrtá pracovní skupina – Provoz a rozvoj Perkova dalekohledu – je více technická a jejím úkolem je zajišťovat činnost hlavního teleskopu a jeho přístrojového vybavení.