J. Šubjak vedl studii, která především oznámila objev planety TOI-2458 b. Planeta je typu mini-neptun a obíhá kolem hvězdy typu F. Tento objev byl umožněn kombinací fotometrických dat z družice TESS a spektroskopických pozorování z přístroje HARPS na observatoři La Silla v Čile. Planeta byla poprvé detekována jako tranzitující objekt, což znamená, že při svém oběhu přechází před mateřskou hvězdou a způsobuje pravidelné poklesy její jasnosti. Dodatečná pozorování z různých pozemských přístrojů prokázala, že tyto poklesy nejsou způsobeny kontaminací signálu okolními hvězdami. Ze světelné křivky tak bylo možné určit základní vlastnosti planety, jako je velikost a oběžná doba. Pomocí spektroskopických měření byly pak potvrzeny její hmotnost a další parametry. TOI-2458 b má hmotnost zhruba 13,3násobek hmotnosti Země a její poloměr činí asi 2,8násobek Země. Její oběžná dráha je velmi blízká mateřské hvězdě, přičemž jeden oběh dokončí za pouhé 3,74 dne. To znamená, že se nachází ve velmi horkém prostředí, které by nebylo vhodné pro život, jak ho známe. Autoři vyvinuli snahu z dostupných pozorování více odvodit o možném charakteru planety jako takové, objekt se však nachází v oblasti rozhraní typů. Může tedy jít o vodní svět stejně dobře jako o kamennou planetu s tenkou vodíkovou atmosférou.
Více na webových stránkách ASU
Popis obrázku
Mini-neptun obíhající aktivní hvězdu na konci svého života v představě umělé inteligence. (Obrázek vytvořen pomocí Microsoft Copilot.)
Další informace
- převzato: Na čem pracujeme: Objev mini-Neptunu TOI-2458 b nám poskytuje nový náhled na formování planetárních systémů (M. Švanda, ASU)
- citace práce: J. Šubjak a kol., TOI-2458 b: A mini-Neptune consistent with in situ hot Jupiter formation, Astronomy & Astrophysics v tisku, preprint arXiv:2409.17532
- kontakt: Dr. Ján Šubjak, jan.subjak@asu.cas.cz