V médiích

Stelární oddělení v médiích

2024

Hostem pořadu Hlubinami vesmíru (TV Noe) byl Martin Jelínek ze Stelárního oddělení. Rozhovor je věnován astronomickému výzkumu v oboru záření gama: Video 1 (Gama astronomie, 4. května 2024); Video 2 (Čerenkovovo záření a detekce gama, 1. června 2023)


Členové Klubu malých hvězdářů s doprovodem, návštěvníci a tým Hvězdárny Žebrák na speciální exkurzi do Astronomického ústavu v Ondřejově. Hosty provázel Pavel Suchan a o další výklad se postarali mimo jiné Jan Štrobl a Miroslav Šlechta ze Stelárního oddělení. (Video z produkce Hvězdárny Žebrák)


2023

V pořadu Hlubinami vesmíru (TV Noe) byl hostem Marek Skarka ze Stelárního oddělení. Rozhovor je věnován výzkumu pulsujících hvězd a extrasolárních planet: Video 1 (Pulsující hvězdy, 6. května 2023); Video 2 (Exoplanety, 3. června 2023)


„Už jako malou mě vesmír fascinoval“, říká vedoucí Stelárního oddělení Dr. Brankica Kubátová. Rozhovor s ní si můžete přečíst v únorovém čísle časopisu Zápraží. (Ke stažení, pdf 11 MB)


2022

Petr Kabáth, vedoucí pracovní skupiny Extrasolární planety Stelárního oddělení ASU, v pořadu Hyde Park Civilizace (premiéra 29. října, ČT24).


Připomenutí 55. výročí oficiálního otevření Perkova dalekohledu:


Kredit: The ​4 m ​International ​Liquid Mirror ​Telescope

Nový 4 metrový mezinárodní teleskop s tekutým zrcadlem popisuje na Českém rozhlasu Plus Dr. Petr Škoda ze Stelárního oddělení Astronomického ústavu AV ČR – https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/plus/2022-06-16 (v čase od 7:25:50).


Nová hvězdná mapa z teleskopu Gaia … komentář Petra Škody ze Stelárního oddělení v Dobrém ránu České televize.


Jak se dá umělá inteligence využít při pozorování vesmíru? … Co mají společného informační technologie a astronomie? … Astroinformatik RNDr. Petr Škoda, CSc ze Stelárného oddělení ASU v rozhovoru pro Podcast Jedničky a Nuly (FIT ČVUT v Praze).


V záři hvězd 111 – Objevy Perkova dalekohledu: Jaké vědecké úspěchy si připsal největší český dalekohled v Ondřejově? Dva z nich si vybral RNDr. Miroslav Šlechta, Ph.D. ze Stelárního oddělení. Video z produkce Hvězdárny Žebrák


Podcast Czech Space News: Petr Kabáth ze Stelárního oddělení povídá v podcastu Czech Space News o výzkumu exoplanet Perkovým dalekohledem a teleskopem ESO na observatoři La Silla v Chile rekonstruovaným v rámci projektu PLATOSpec: Video


Archiv

Odkazy na starší zmínky o Stelárním oddělení v médiích naleznete v Archivu.